Google Haritalara yer ekleme, Google Harita ve Arama sonuçlarında işletmenizin listelenmesi ve Google Harita veya arama kullanan potansiyel müşterilerinizin işletmenize basitçe ulaşabilmeleri için yapılması gereken adımlardan aşağıda bahsedeceğiz.

Google Haritalara yer ekleme işlemi Google My Business – Google Benim İşletmem hizmeti üzerinden gerçekleştirilmektedir.

google-haritalara-yer-ekleme

Google My Business – Google Benim İşletmem hizmetine ulaşabilmek için “Google Benim İşletmem” yazarak arama işlemi gerçekleştirilmeli. Arama sonuçlarında yukarıdaki işaretlenmiş görselde belirtilen başlığa tıklanmalı. Açılan sayfada “Şimdi Yönet” butonuna tıklanmalı.

google-adres-ekleme

Google Haritalara doğrulanmış olarak yer ekleme yapmak için bir Gmail hesabınız bulunmalıdır. Var olan ya da yeni bir Gmail hesabınız ile Gmail bilgilerinizi ilgili alanlara girerek oturum açmanız gerekmektedir.

Eğer bir Gmail hesabınız yok ise bu bağlantı üzerinden Google Hesabı Oluştur yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Daha öncesinde kayıt edilmiş bir işletmeniz varsa, işletme adınızı girerek aratabilir yönetimini sağlayabilirsiniz.

google-yer-ekleme

Kayıtlı bir işletme bilginiz yoksa ‘’işletmenizi Google’a ekleyin’’ kısmına tıklayabilirsiniz.

google-adres-ekleme

‘’İşletme Adı’’ yazan kısma işletmenizin adını yazarak ileri butonuna basabilirsiniz. İşletme adı kısmına sadece işletme adının yazılması farklı bir bilgi girişi yapılmaması gerekir. (Konum, adres, kategori vb.)

google-haritalara-yer-ekleme

İşletme sektörünüze en uygun, en yakın kategoriyi seçebilirsiniz. Bu kısımda olabildiğince doğru kategori seçmek gerekir. Seçmiş olduğunuz kategori Google algoritmalarına potansiyel müşteriniz olabilecek kişiler hakkında bilgi vermiş olursunuz. Ve müşteri işletmenizle ilgili bir sektör aratması yaptığında ön planda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

google-haritalara-yer-ekleme

Müşteri ziyaretine açık bir işletmeniz varsa ‘’EVET’’ müşteri ziyaretine açık olmayan bir işletmeniz varsa ‘’HAYIR’’ kısmını işaretleyebilirsiniz.

google-haritalarda-yer-kaydetme

Eklemek istediğiniz işletmenin İl, İlçe, Mahalle, Posta kodu bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Farklı bir posta kodu yazdığınızda Google bunu algılayıp işleminizi gerçekleştirmeyecektir.

google-harita-konum-ekleme

İşletmeniz bulunduğu konumunun dışındaki müşterilere hizmet veriyorsa ‘’EVET’’ konumunuz dışındaki müşterilere hizmet vermiyorsa ‘’HAYIR’’ olarak işaretleyip sonraki adıma geçebilirsiniz.

google-haritalara-yer-ekleme

Hizmet verdiğiniz bölgeleri ayrı ayrı seçebilirsiniz veya tüm Türkiye’ye hizmet veriyorsanız tüm Türkiye olarak da seçim yapabilirsiniz. Doğru ve ilgili müşteri çekmenize yardımcı olacaktır.

google-adres-ekleme

Bu adım da müşterinizin sizi direk arayarak iletişime geçebileceği telefon numarasını ve varsa web sitenizi ekleyebilirsiniz.

Web siteniz sizin kurumsal kimliğinizdir. Müşterilerinizin hakkınızda bilgi sahibi olmalarını, yaptığınız işi çok daha iyi anlamalarını sağlar kısacası müşterileri etkilemek açısından önemli bir yer tutar. Mevcutta bir web siteniz yoksa Google üzerinden ücretsiz bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

google-iş-yeri-ekleme

İşletme kaydınız bitmek üzere. ‘’SON’’ butonuna basarak hesabınızı doğrulama adımına geçebilirsiniz.

google-haritalara-yer-ekleme

Google işletmenizi doğrulayabilmek için birden fazla yöntem sunmaktadır. Telefon numarası ile doğrulama seçeneği en hızlı ve en kolay doğrulama yöntemidir. Fakat her zaman telefon numarası ile doğrulama seçeneği bulunmamaktır. Genel de sabit bir telefon numarası giren işletmeler de ama nadir de olsa cep numarası bilgisi yazan işletmelerde de bu seçenek çıkmaktadır.

Diğer yöntem iste posta yoluyla doğrulama seçeneğidir. Google posta yoluyla adresinize bir kod gönderir ve kodun gelmesi 14 gün sürer. (Çoğunlukla 1 ayı bulabiliyor). Her iki yöntemde de gelen kodu doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

İşletmelerinizi kaydetmek istediğiniz her harita platformunun ayrı ayrı prosedürü bulunmaktadır. Tüm bu işlemler ile uğraşmak istemezsiniz kaydet.com üzerinden bizimle iletişime geçerek tüm harita platformlarına işletme kaydınızı en hızlı şekilde yaptırabilirsiniz.

Haritaya Yer Ekleme Neden Önemli? - Ne Fayda Sağlar?

Harita servislerinin hayatımıza girmesi birçok kolaylığı da beraberinde getirdi. Günlük yaşantımızın neredeyse her anında her alanında ihtiyaç duyduğumuz haritalar hayatımızı kolaylaştırmakla beraber birçok avantajı da bizlere sağlamaktadır.

Haritalar ve navigasyon hayatımıza girmeden önce aradığımız bir noktaya ulaşmak ve bilgi edinmek oldukça zordu bununla birlikte adres sorarak ulaşım yapmaya çalışmak artık tarih oldu diyebiliriz.

İşletmenizin haritalarda yer alması, harita servisi kullanıcılarının sizlere bir adım daha yakın olduğu anlamına gelir ve potansiyel müşterilerinizin karar verme süreçlerini hızlandırır. Müşterilerinizin sizi kolayca bulabilmesine, firmanız hakkında fikir ve bilgi edinmesine böylece hem zamandan tasarruf etmelerini hem de firmanıza karşı güven oluşturarak rakiplerinizden bir adım önde olmanıza imkân sağlamaktadır.

Müşteriler işletmenize ulaşmak için ekstra bir efor sarf etmek zorunda kalmaz. (Mutlu müşteriler=Mutlu işletme) işletmenizin gelirini de böylelikle arttırabilirsiniz. Haritalara işletme bilgilerinizi ne kadar doğru ve eksiksiz girerseniz o kadar doğru müşteriye ulaşmanızı sağlar ve hem haritalar hem de Google aramalarında ön planda çıkmanızı sağlamaktadır. Örneğin, bir pizza işletmeniz var ve bir müşteri haritalara pizza, pizzacı yazarak çevresindeki pizza satışı yapan işletmeleri arıyor.

Sizin adresinizi, telefon numaranızı ve kayıt işlemi sırasındaki işletme kategori bilgilerinizi en doğru şekilde girmeniz müşterilerin işletmenize kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

Haritalar üzerinde fiziksel olarak görünmenizi sağlayan bu hizmet aynı zaman da müşterilerinizin sizin nasıl bulduğunu (doğrudan veya hizmet, kategori ismi girerek), işletmeniz ile ilgili gerçekleştirdiği işlemleri (web sitenizi ziyaret edenler, telefon numaranızdan ulaşanlar, yol tarifi isteyenler), yol tarifi aldığı bölgeleri görüntüleyebilirsiniz ve istatistikleri takip edebilirsiniz. Böylece işletme verimliliğinizi analiz edebilirsiniz

İşletmenizin sunmuş olduğu ürün veya hizmetle ilgili fotoğraflar ekleyebilirsiniz ve müşterilerin işletmenizle ilgili yaptığı yorumlarla etkileşim halinde olabilirsiniz.

Kısacası dijital dünya da aktif bir şekilde yer almanız işletmeniz için büyük avantaj sağlayarak müşteri memnuniyeti kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Haritaya Konum Eklemek İçin Kaydet.com ile Nasıl İletişime Geçebilirim?

Google Harita partneri Basarsoft, Haritalara kayıt platformunda, firma ve mekanların harita üzerindeki kayıtlarını almakta ve bunu başta Google Haritalarında, şehir haritalarında ve diğer haritalarında kullanmaktadır.

Sizde Google arama sonuçlarında yükselmek, sektörünüzde bulunan rakiplerinize göre avantajlı hale gelmek ve potansiyel müşterilerinizi gerçek birer müşteriye dönüştürmek istiyorsanız Kaydet.com’a üye olabilir, firmanızı ekleyip uygun paketlerden birini satın alabilir veya iletişim linkini tıklayarak iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz

Google Haritalara İş Yeri Ekleme Hakkında Bilgi

Birçok küçük veya büyük işletme, müşteriler açısından kolay ulaşılabilir olma ve işletmenin Google ve Google haritalar da bulunabilirliğini arttırmak amacıyla ‘’Google İşletmem’’ ‘’Google Haritalara yer ekleme’’ ‘’ firma ekle’’ gibi aratmalar yaparak işletmelerini nasıl kaydedeceğini araştırmaktadır.

Bilgisayarlarınızdan https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ adresine girerek Gmail hesabınızla oturum açarak işyerini ekleyebilir ve doğrulama işlemlerini yapabilir veya kaydet.com üzerinden firma ekleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Google haritalar kaydı için mutlaka Gmail hesabına sahip olunması gereklidir. Gmail hesabınızın olmaması durumunda Gmail üzerinden yeni hesap alımı yapmanız gerekmektedir.

Kaydet.com Nasıl Firma Ekleyebilirim?

Kaydet.com üzerinden nasıl firma ekleyebileceğinizle ilgili adımları aşağıdan takip edebilirsiniz.

Sol menüdeki ‘’Firma yönetimi’’ sekmesinin içine girerek ‘’Konum ekle’’ butonuna tıklayabilirsiniz. 10 taneden az işletmeleriniz tekli konum olarak, 10 taneden fazla işletmeleriniz toplu konum olarak geçmektedir. Haritalara eklemek istediğiniz işletmeleriniz uygun seçeneği işaretleyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

kaydet-com-google-haritalara-yer-ekleme

Firma bilgileri kısmında işletmenizin adı, mail adresi, web sitesi linki ve telefon numarası bilgilerini doldurmalısınız. Haritalar kısmında müşterilerin görüntüleyeceği ve bilgilerinize ulaşacağı alandır. Bu yüzden eksik veya yanlış bir bilgi girmemeye dikkat etmelisiniz.

kaydet-com-google-adres-ekleme

Adres Bilgileri kısmında eklemek istediğiniz işletmenin adres bilgisini eksiksiz girmeniz gerekmektedir. Posta kodunu bilmiyorsanız ‘’öğrenmek için tıklayın’’ butonundan adresinizin posta kodu bilgisini öğrenebilirsiniz.

kaydet-com-google-yer-ekleme

Çalışma saatleri kısmında işletmenizin hangi günler açık hangi günler kapalı olduğu bilgisini girerek müşterilerinizin görmesini sağlayabilirsiniz.

kaydet-com-google-harita-konum-ekleme

Kategoriler kısmında işinizle ilgili en alakalı en doğru doğru kategoriyi seçmeniz gerekmektedir. Seçmiş olduğunuz kategoriler müşteriler tarafından haritalar veya Google da aratma yapıldığında ön planda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

kaydet-com-google-haritalarda-yer-kaydetme

Bu bölümde işletmenizle ilgili detaylı bilgi girebilirsiniz. İşletmenizin bilgilerini sunduğunuz ürünü veya sağlamış olduğunuz hizmetle ilgili detay bilgi vererek doğru müşteriye ulaşabilirsiniz. İşletmenizle ilgili yazacağınız bilgiler müşterilerinizin ilgisini çekecek nitelikte ve sizin rakiplerinizden 1 adım önde olmanızı sağlayabilecek nitelikte olmalıdır.

kaydet-com-google-adres-ekleme

Bütün bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurdunuz. Şimdi sıra işletmenizin haritadaki tam konumunu işaretlemekte. Haritanın konumunuzu yanlış gösterdiğini düşünüyorsanız, harita üzerindeki iconu sürükle bırak ile doğru konumunuzun üzerine yerleştirebilirsiniz.

kaydet-com-google-haritalara-yer-ekleme

Bu sayfa da girmiş olduğunuz firma bilgilerini düzenleyebileceğiniz, silebileceğiniz veya fotoğraf ekleyebileceğiniz kısımlar bulunmaktadır. Düzenlemek istediğiniz bir bilgi varsa ‘’DÜZENLE’’ butonunu tıklayarak bilgileri girmiş olduğunuz sayfaya yönlendirilip düzenleme yapabilirsiniz. İşletme bilgilerinizi onaylamak için ‘’KONUMLARI ONAYLA’’ butonuna basabilirsiniz.

kaydet-com-google-haritalarda-yer-kaydetme

Google Firma Ekleme Sınırlaması Var mı?

Google haritalara tekli veya çoklu konum ekleme yapabilirsiniz Birçok sebeple haritalar üzerinde birden fazla yer ekleme yapmanız gerekebilir. Firmanızın tüm şubelerini eklemek ve yönetmek isteyebilirsiniz.

Google, konum ekleme ile ilgili bir sınır getirmemiştir. Eğer işletmenizin 10 veya daha fazla konumu varsa bunları toplu olarak ekleyebilir, doğrulayabilir ve yönetebilirsiniz.

Google My Business harita doğrulama konusunda birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları pin kodu yöntemi ile harita doğrulama, kurumsal hesap ile konum doğrulama ve şirketiniz veya bireysel olarak harita doğrulama olarak belirtebiliriz.

+90 216 324 70 80

kaydet@basarsoft.com.tr

Bizi Takip Edin!