Google, Haritalar'daki 'Gizli Mod'u iOS kullanıcıları için yayına çıkarttı.

09 Aralık 2019
google-haritalar-gizli-mod

Google’ın yaptığı açıklamada, IOS için Google Haritalar’da gizli modun kullanılabildiğini ve zaman çizelgesindeki toplu konum geçmişinin silinmesinin gerçekleştirilebildiğini duyurdu.

Kullanıcılara gizlilik ayarları üzerinde daha fazla denetim sağlamak, güven aşılayabilir ve Google'ın kullanıcıları tutmasına yardımcı olabilecek güveni artırabilir.

Pazarlama açısından bakıldığında, bu güncellemelerin önemli bir etkisi olmayacaktır. Bazı kullanıcılar konum geçmişini Zaman Çizelgelerinden temizlemeyi veya Google Haritalar'da Gizli Mod'u kullanmayı tercih etseler de, bu işlemlerin Google'ın konum verileri toplama veya reklam hedefleme özellikleri üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

  • Google Haritalar'da Gizli Modu kullanırken, kullanıcının aradığı veya gittiği yerler Google hesaplarına kaydedilmez ve Haritalar geçmişine dayalı restoran önerileri gibi kişiselleştirilmiş özellikler görünmez.
  • Toplu silme ile kullanıcılar, Zaman Çizelgesi'nin tümünü veya bir kısmını konum geçmişi ayarlarından tarih aralığına göre silebilirler.
  • Konum geçmişi, üç ay sonra etkinliği otomatik olarak silecek şekilde de ayarlanabilir. 18 aydan eski veriler, sürekli olarak bir kullanıcının hesabından otomatik olarak silinir.
  • Google Haritalar'daki gizli mod ilk olarak Ekim ayında Android kullanıcılarına sunuldu.
google-haritalar-gizli-mod